česky deutsch english

Jak zaujmout, abych měl/a práci?!

28.06.2018

V dnešní době, pokud si chcete najít práci, musíte být tak trochu obchodníci. Základní pravidlo tedy zní: umět se prodat a hlavně zaujmout!

V první řadě bychom si měli ujasnit, co se skrývá pod slovem zaujmout! Zcela určitě se tím myslí pozitivní zaujetí. Pokud tedy reagujete na nějaký konkrétní inzerát, zamyslete se, jakou formou se prezentujete, protože už samotnou reakcí jdete tzv. s kůží na trh. Rozhodně nezaškodí oslovit, tedy použít kouzelnou formulku: Dobrý den. Už jen těmito dvěma slůvky ukážete, že máte slušné vychování a umíte sám sebe prezentovat. Pokud Vaše reakce např. na nějakém pracovním portálu bude bez oslovení se samými hrubkami, nemůžete očekávat kladnou reakci. Já sama koukám, co jsou uchazeči schopni napsat. Výrazy typu hledám prácy, reaguju na vaší nabýdku  jsou můj denní chléb. Když zkrátka váháte, jestli tam má být měkké nebo tvrdé, tak je tady strýček Google, ten Vám jistě poradí.

            Důležité je napsat, na jakou pozici reagujete, věřte, že personalisté nejsou vševědoucí, a pokud to nemáte předvyplněné z nějakého konkrétního portálu, tak to zkrátka nemohou tušit, protože mnohdy mají otevřeno více pozic najednou. Když mně dorazí email s životopisem bez reakce na konkrétní pozici, nezbývá mi než psát zpět, o jakou pozici by měl uchazeč zájem. Tím se ale připravujete o čas, který hraje na trhu práce podstatnou roli, zkrátka, kdo dřív přijde…., však to znáte.

Nejdůležitější věcí, která ovlivní to, jestli budete přizván na pohovor, je životopis. Je zkrátka elementární částicí celého procesu hledání práce. Přitom když se řekne slovo životopis, plno lidí zkřiví obličej do bolestivého úšklebku a s nechutí se dokopává k tomu „něco teda sesmolit“! A to je jedna z největších chyb. Jako zájemci o práci si musíte uvědomit, že když něco málo sepíšete na koleni někde v parku na kus kartonu nebo doma u snídaně, aby se teda jako neřeklo, tak člověk, kterému se Váš životopis dostane do rukou, zkřiví obličej také, a jak rychle ho do rukou vzal, tak rychle, možná i rychleji, ho odloží. Jestli se divíte, proč uvádím jako životopis kus kartonu, tak věřte, že se jedná o naprosto reálnou situaci. Pán jednou skutečně donesl životopis na kusu krabice od bot a očekával, že si to pouze okopírujeme a životopis mu vrátíme. Pokud tedy chcete, mít zajištěn alespoň částečný úspěch zaručen, dejte si na životopisu co nejvíce záležet.

            Dost lidí si myslí, že sepsat životopis je nadlidský výkon, ale v dnešní době, kdy vesměs všichni mají přístup k internetu, může být sepsání životopisu otázkou pár minut. Stačí si najít šablony a jde to rychle. Zkuste např. www.europass.cz nebo jednotlivé pracovní portály, kde jsou i vzory volně ke stažení.

            Chcete-li, aby Vám někdo reagoval na životopis, musíte 100% uvést pravdivé kontaktní údaje, které jsou aktuální. Je Vám k ničemu, když zašlete svůj životopis, ve kterém jsou neaktuální informace. Často narážím na problém jak se spojit s kandidátem, když volané číslo neexistuje a e-mail nemá. Zkontrolujte si tedy, jestli uvádíte opravdu své nejnovější telefonní číslo a platný email. To,  že se upíšete, Vám skutečně bere šanci. Je také důležité uvádět celé své jméno přesně tak, jak to máte uvedeno v občanském průkazu. Nepiště tedy odvozeniny jako Pepa či Jirka, ale Josef a Jiří.

            Co v životopise rozhodně nemůže chybět, jsou Vaše pracovní zkušenosti. To je přesně to, co se snažíte prodat. Záleží samozřejmě na tom, o jakou pozici máte zájem. Pokud se jedná o dělnické pozice, není nic důležitějšího než praxe. Pokud jste čerstvý absolvent, nevěšte hlavu, vypište všechny brigády, které jste absolvoval a považujete je za vhodné k uvedení. Sice jste absolvent, ale pokud jste během studií nezahálel a ve volných chvílích přiložil ruku k dílu, ukáže to, že nejste rozhodně žádný lenoch. Najdou se ovšem příklady člověka, který sepíše své pracovní zkušenosti a je vidět, že každý měsíce mění práci. Pokud takový životopis personalista vidí, vychází z předpokladu, že jste fluktuant. Proto, pokud tak nechcete působit napište ke každé pozici důvod odchodu (pravdivý). Mám zkušenosti, že ne vždy se jedná o fluktuaci, někdy to není vina zaměstnance, ale shoda nešťastných náhod…

            Pracovní zkušenosti uvádějte s datem od kdy - do kdy jste práci vykonával (tedy ideálně ve formátu měsíc/rok, např. 11/2015 – 2/2016). Někdo uvede pouze 2015/2016 – to implikuje zaměstnání 2-leté, ačkoli se může jednat o předchozí případ, tedy zaměstnání, které trvalo 4 měsíce. Když se to personalista při pohovoru dozví (a vězte, že dozví, neb to je to první na co se zeptá), budete vypadat nedůvěryhodně, tím, že se snažíte rozostřit skutečné údaje. Korektní údaje pomohou personalistovi představit si časovou osu Vašich pracovních zkušeností. Doporučuji tedy uvádět nejen HPP, ale také různé brigády či registraci na ÚP, aby vše navazovalo a nevznikaly mezery. Čím přehlednější jsou Vaše pracovní zkušenosti, tím větší vykouzlíte úsměv na rtech personalisty. A pamatujte, že: spokojený personalista = šťastný kandidát.

  Pokud budete úspěšně vybráni a dostanete se k osobnímu pohovoru, dejte si na svém vzhledu záležet. Těžko očekávat kladnou reakci, pokud přijdete pozdě, neupravený a roztěkaný. Než tedy půjdete na pohovor, upravte se. Buďte čistě a slušně oblečení. Pokud to není dopředu řečeno, nemusíte hned chodit v saku a kravatě, ale přijít čistě oblečený a umytý, je další plusový bod, který Vám pomůže na cestě k práci. Nechoďte tedy na pohovor v montérkách přímo z práce. Dohodněte si termín pohovoru tak, abyste se stihl eventuálně z práce doma umýt a převléknout. Chcete přeci zaujmout, nikoli vyvolat paniku.

            Když nastane situace a Vy víte, že nedorazíte včas na pohovor, není nic jednoduššího, než zvednout telefon a zavolat, že budete mít zpoždění. Personalista to určitě ocení. Pokud nemůžete dorazit ať už ze zdravotního důvodu či pracovního na pracovní pohovor, omluvte se včas. Často se mi stává, že nikdo nedorazí na pohovor a bez omluvy. Pokud třeba už nemáte zájem nebo jste zkrátka zapomněl, stačí mi to sdělit. Jisto jistě Vás neukousnu ani Vám nevynadám. Nezapomeňte, že Česko je malé a téměř každý personalista má svoji databázi nespolehlivých lidí, která je nesmrtelná a dědičná. Takže krátká omluva Vám může zajistit lepší obraz, až se budete chtít v budoucnu ucházet o práci u toho samého zaměstnavatele.

Pokud jste včas, čistě oblečený dorazil na pohovor, máte samé kladné body. Jste-li nervózní, zhluboka se dvakrát nadechněte a vzhůru do toho. Na samém počátku pohovoru je důležité, abyste pozdravil a potřásl rukou. Podání ruky typu leklé ryby mi ovšem od člověka, který má ramena jako futra od dveří, přijde opravdu prazvláštní. Nemusíte se tedy bát, že byste mi při podání ruky způsobili vnitřní krvácení.

Už doma si rozmyslete, co na úvod o sobě můžete vlastně říci. Vaříte-li z vody a zadrháváte se jako starý gramofon, je jasné, že projev nemáte připravený a vzdalujete se od cíle. Personalisté počítají samozřejmě s tím, že jste nervózní.

Na otázky odpovídejte s rozvahou, ale nekonečné vyprávění není nutné. Neznamená to ale, že máte odpovídat jednoslovně, snažte se odpovídat co nejpřesněji, alespoň jednou větou. Nebuďte vznětlivý, pokud se Vás personalista ptá na důvody odchodů z předchozích zaměstnání, potřebuje si o Vás vytvořit celkový obraz. Pokud se tedy budete vztekat, proč se na to vůbec ptáme, sám sobě škodíte.

Pokud zvládnete pohovor a já pevně věřím, že ano, nastává to neúprosné čekání. Správný personalista, by se Vám měl ozvat ať už s kladnou nebo zápornou odpovědí. Pokud si vezmete k srdci výše zmíněné rady, určitě se na Vás usměje štěstí. Nemusí to být hned, ale kdo hledá, ten zcela určitě najde. Pokud tedy nebudete úspěšní hned u prvního pohovoru, neklesejte na mysli, i tato zkušenost Vám pomůže při příštím pohovoru. Poodkryju Vám něco z personalistické kuchyně a budu upřímná, i když se to někomu nemusí líbit.  Opravdu kvalitní lidé, kteří vyhovují požadavkům, mohou očekávat reakci na svoje zaslané CV řádově v hodinách. Nechceme přeci, aby nám náš kandidát – hvězda zareagoval i na jinou pracovní nabídku, že? Pokud se Vám tedy nikdo neozve do druhého dne, maximálně dvou, počítejte spíše s tím, že pro personalistu nejste tak zajímavý. Možná si Vás pozve později, ale až poté, co se setká s těmi hvězdami…To platí jak personálních agentur, tak i u pohovorů u firem.

 

autor: jitka kindlová